3. měsíc života miminka, kojence

img-1216b.jpgVaše miminko je ve třetím měsíci svého života připravené vnímat spoustu nových podnětů a také o sobě dává vydatně vědět. Čile se snaží komunikovat křikem nebo nádhernými úsměvy. Pečlivě Vás pozoruje a zkoumá každý Váš pohyb.

Motorika: Miminko začíná vnímat pohyby svých rukou. Jednou ručičkou chytá druhou, hraje si s nimi a všemožně zkoumá vše kolem sebe. Dříve zasáhno rukou hračku spíše náhodou, nyní se cíleně zaměřuje na hračky zavěšené třeba nad přebalovacím pultem a snaží se je chytit. Krásně „pase koníčky“ na vzepřených ručičkách. Ruce by měly být už natažené, lokty ve vzduchu a hlavička vzpřímená. Pokud to zatím Vaše miminko nedokáže, nelamte si s tím hlavu. Každé dítě má svůj osobitý vývoj. Morouův silný úchop pozvolna mizí. Už se nedá tak dobře přitáhnout do sedu. Některé děti se ke konci měsíce dokáží přetočit na bok za hračkami zavěšenými na bocích postýlky, proto je dobré dávat dítěti neustále nové podněty ke zkoumání nebo aspoň polohu hraček navzájem změňte. Umožňujte co nejvíce svému miminku kontakt se zajímavým prostředím, které ho stimuluje k aktivnímu rozvíjení jeho motoriky.

Zrak: Zrak se neustále zlepšuje. Dopodrobna studuje předměty a snaží se je rukou uchopit. Při pohybu hračku s mírným zpožděním pozoruje a dokáže za ní otočit hlavičku. Když uslyší zvuk, okamžitě očima zkoumá, odkud zvuk vychází.

Komunikace: Miminko Vás nadšeně vítá, kdykoliv Vás vidí. Úsměv se stává jeho nejmilejší „zbraní“. Když miminku v klidu povídáte, můžete se dočkat jeho odpovědi v podobě roztomilého broukání. Můžete dělat pauzy, a dát tak miminku šanci Vám odpovědět. Skoro to bude vypadat, že Vám skutečně rozumí.

imagerymajestic-freedigitalphotos-net-id-10090017.jpgHraní: Ideální jsou barevné, lesklé a šustivé hračky (Lamaze nabízí širokou škálu překrásných hraček pro kojence) a chrastítka (ideální jsou dobře uchopitelné kroužky). Zavěšujte je na dosah v postýlce a u přebalovacího pultu, kde bude miminko aspoň zaměstnané hraním a Vy ho můžete v klidu přebalit. Během koupání můžete na bok vaničky přichytit kačenku na přísavce, jednou ji umístit nalevo, podruhé napravo. Nové hračky ukazujte miminku postupně. Nejprve mu ukažte, co všechno jde s novou hračkou dělat. Poté miminko nechte, aby si hračku samo prostudovalo. Na zavěšování hraček jsou ideální „písmenka“, která se dají propojovat a použít jako řetěz. Například firma Sassy vyrábí písmenka celé abecedy rozdílných tvarů a pestrých barev.

Zdraví: Čekají Vás první povinná i nepovinná očkování. Pokud se rozhodnete pro nepovinná očkování, nezapomeňte, že k očkování potřebuje doktorka písemný souhlas nejen Vás, ale i tatínka. Ke konci měsíce by měly bolesti bříška a tříměsíční kolika pozvolna ustupovat. Při přetrvávajících bolestech věnujte pozornost dalším ukazatelům jako je barva stolice (například zelená barva stolice může značit alergii nebo přecitlivělost na laktózu).


Související články