První měsíc miminka, kojence

Miminko

sura-nualpradid-freedigitalphotos-net-10078477.jpgPorod je pro miminko velmi stresující okamžik. Dosud miminko znalo jen prostředí Vaší dělohy. Celou dobu si žilo uzavřené v klubíčku v příjemné teplotě plodové vody, dostávalo neustálý přísun potravy. Nad hlavou mu neustále tepalo srdce, kručelo Vaše břicho a poslouchalo občasné zvuky zvenčí. Neustále se pohupovalo v rytmu Vašeho kroku. Po porodu o velkou část svého dosud přirozeného prostředí přichází. Je mu zima, nepříjemné světlo svítí do očí, není uzavřené v děloze a už nemá pravidelný přísun potravy, kdykoliv potřebuje. Aby toho nebylo málo, učí se pravidelně dýchat, dívat se na svět, ovládat své končetiny. Pravidelné zvuky o síle až 80 decibelů zmizí a slyší jen nepříjemné ticho přerušované občasnými hlasy. Na některá miminka je toho příliš a zoufale brečí. Chtějí zpátky. Jiná se s přechodem vyrovnají bez problémů.

Miminka se rodí jen se základními instinkty k přežití – hledací, sací a dýchací reflex, víc nepotřebuje, navíc mozek by byl moc velký a hlavička by stěží procházela porodními cestami. Další reflexy jako Moroův a úchopový reflex jsou památkou na dobu, kdy jsme byly opičkami a musely se držet srsti matky nebo se chytit větve při pádu. Časem se ztrácí. Miminka toho moc neumí. Vůbec netuší, jak ovládat končetiny. Ručičkama mávají kolem sebe a občas si je pustí na hlavu. Neumí se smát. Občas v době aktivního spánku můžete zahlédnout, jak si nacvičuje úsměv, kterým Vás okouzlí za pár měsíců. Zato velmi dobře umí brečet, co brečet, i řvát na celé kolo. Je to totiž jejich jediný způsob, jak nám dát najevo, že něco potřebují nebo že jim něco vadí. Jsou i miminka, která svou nespokojenost s něčím dávají najevo nepatrnými náznaky jako prudčí kopání, vrtění. Pokud se je Vám podaří podchytit, nebudou mít tolik důvodů přecházet ihned do pláče.

Nebojte se miminko chovat a hýčkat. Rady typu „bude rozmazlené“ nebo „ať si procvičí plíce“ jsou zcela mimo. Miminko si zatím nevymýšlí, to může nastat až po 4. měsíci. Vám by se taky nelíbilo, kdyby Vás někdo nechal plakat se slovy „aspoň si procvičíš plíce a slzné kanálky“. Důležité je, abyste přišla, podívala se na plenku, zda nemá hlad nebo mu není zima. Nemusíte ihned přiletět, ale není správné brek ignorovat. Někdy se příčina nepodaří zjistit, ale důležité je zkoumat proč, podívat se na různé diskuze, poradit se s dalšími maminkami, které mají podobné problémy. Třeba Vás přivedou na nový nápad. Více sekce Problémy.

Motorika: už od narození může zvedat hlavičku, ale i tak jeho šíjové svaly nejsou dost pevné. Rodí se jen se základními instinkty, paže a nohy se teprve musí naučit ovládat. Ručičky jsou většinou sevřené v pěsti.

Zrak: miminko od narození vidí dobře předměty a tváře na vzdálenost 20 – 40 cm, čili přesně na Vás. Vše vidí obráceně, mozek se musí naučit obraz přetáčet. Navíc pro miminko je zatím vše černobílé. Zrak se mu bude vylepšovat až do 3. měsíce. Ze začátku je dobré mu ukazovat kontrastní černobílé hračky, obrázky a černobílá leporela. Je citlivé na ostré světlo. Dejte si pozor, aby mu na procházkách nesvítilo slunce do očí (kočárek stačí zakrýt látkovou plenkou).

Sluch: Od narození dobře pozná po hlase maminku, její zkreslený hlas si dobře pamatuje z dělohy. I otcův hlas mu není neznámý. Prvních 10 dnů vysychá miminku plodová voda z uší, tudíž slyší zvuky kolem sebe ještě tlumeně. Přesto je jeho sluch výborný a někdy se může velmi vyděsit při náhlém a ostrém zvuku.

Váha: Neděste se, v prvních dnech novorozenci ztratí 5-10% své váhy, příroda s tím počítá. Od třetího dne by miminko mělo denně přibírat. Zhruba do dvou týdnů dosáhne zpět své porodní váhy. První 3 měsíce by miminko mělo přibývat kolem 700 g za měsíc, do půl roku 500 g za měsíc. Tabulky poměru výšky, věku a váhy v sekci Váha.

Spánek: Po příchodu na svět miminko většinu dne i noci prospí. Obzvlášť předčasně narozená miminka spí i 20 hodin denně. Průměrná doba spánku se bude pohybovat od 15 do 18 hodin. Změna u některých nastává zhruba po 2. týdnu života, kdy nastupují tříměsíční koliky. Miminko nerozlišuje mezi dnem a nocí. V noci se bude budit každé 3 hodiny na kojení nebo přebalení. Výjimečně spí některá miminka celou noc, jiná se to naučí po šestinedělí, na 3 měsících nebo po půl roce, kdy se zavedou příkrmy. Během svého odpočinku bude střídat hluboký a aktivní povrchní spánek, v němž si bude mozek třídit zkušenosti, vydávat povely k růstu, učit se smát. Více v sekci Spánek.

Maminka

Porod je pro tělo nesmírně těžkou a náročnou záležitostí. Nepřepínejte se, odpočívejte, kdykoliv budete mít možnost, i když se budete cítit dobře. Nečekejte, že po porodu budete vypadat hned jako před otěhotněním. Na porod se tělo připravovalo 9 měsíců a nyní bude opět trvat zhruba půl roku až rok, než se dáte znovu do kupy. Vaše tělo bude vyčerpané zásoby vitamínů doplňovat rok až 2 roky. Proto odpočívejte! Do hlídání zapojte i partnera nebo manžela, občas si vyražte na nákupy nebo ke kadeřnici.

Hormony dělají své, připravte se na velkou emocionální bouři a především na to dopředu připravte své muže či partnery, aby Vás hýčkali a tolerovali Vám různé nevrlosti. Stane se Vám, že začnete brečet, ani nevíte pořádně proč. Vše Vás dojímá. Nebojte, po šestinedělí se to srovná. Jedná se o opatření matky přírody – posílení mateřského instinktu, aby pro ženy bylo těžké odloučit se od svého narozené miminka.

Připravte se, že po porodu budete vypadat asi jako jste vypadala v 6. měsíci těhotenství. Podle toho si také můžete vzít věci na odchod z porodnice. Zavinutí dělohy sice trvá jen 10 dní, ale vytahaná břišní stěna bude potřebovat minimálně šestinedělí na vzpamatování z toho nejhoršího.

Tatínek

Nezapomínejte v návalu mateřské lásky také na otce potomka. Někteří muži jen těžko zvládají návaly žárlivosti. Dosud byli Vámi obletováni a jedině oni byli ve středu zájmu. Zatímco spousta otců okamžitě pocítí nával štěstí z narození potomka, některým trvá dlouho, než získají náležitý pocit otcovství a dívají se na svého syna či dceru spíše jako na někoho, kdo jim sebral místo na výsluní. Více     

Okolí

Domluvte se se známými a vzdálenějšími příbuznými na návštěvách až po skončení šestinedělí. Miminko ještě nemá tak vyvinutou imunitu a vy se do té doby aspoň trochu vzpamatujete z porodu. S miminkem si do té doby vytvoříte určitý denní rytmus a budete mít čas naplánovat rodinnou uvítací oslavu. Nebojte se požádat o pomoc kamarádku nebo maminku.


Související články